Учасники Панельної дискусії Зимового Кіноринку обговорили розвиток галузі кінопрокату

Дискусія відбулась у другий день Кіноринку

Учасниками дискусії "Розвиток галузі кінопрокату", яка пройшла в другий день Зимового Кіноринку, стали Анатолій Максимчук (перший заступник міністра культури, молоді та спорту), Вікторія Ярмощук (виконавча директорка Української кіноасоціації, радниця міністра культури, молоді та спорту з питань кінематографії) та Людмила Горделадзе (членкиня Ради з державної підтримки кінематографії в Україні).

Понад дві години учасники дискусії — представники різних ланок української кіноіндустрії — обговорювали питання прокату українського кіно, можливі шляхи вдосконалення прокатної системи, а саме впровадження системи єдиного електронного квитка, законодавчі зміни у галузі та засоби запобігання піратству.

Модератор заходу генеральна продюсерка Одеського міжнародного кінофестивалю Юлія Сінькевич розпочала обговорення з питання про кількість екранів в країні, зокрема, чому не розбудовуються кінотеатри або інші альтернативні майданчики в невеликих містах. “Та кількість, яка є у нас в країні, все-таки недостатня. У нас по всій Україні залів уполовину менше, ніж, наприклад, у Берліні”, — зазначила вона.

За словами членкині Ради з державної підтримки кінематографії в Україні Людмили Горделадзе, в Україні дійсно відчувається нестача екранів. Вона наголосила, що у нас менше кінотеатрів, ніж зазначено у світових стандартах. “Зараз існує повне розділення між кінотеатрами для голлівудського контенту та кінотеатрами, де люди хочуть подивитися локальний, фестивальний та артхаусний контенти. Ці кінотеатри знаходяться в реорганізації по всьому світу. Це можуть бути навіть спеціально побудовані будівлі, як у Мілані, Гамбурзі та інших європейських містах. Або практика ревіталізації виробничих приміщень саме для таких цілей”, — додала Горделадзе.

Крім цього, учасники обговорили перспективи приєднання України до кінофонду “Єврімаж” до кінця року. Не оминули увагою й тему запровадження електронного квитка. Анатолій Максимчук, перший заступник міністра культури, молоді та спорту, зауважив, що електронний квиток — це один з інструментів, який дозволить об’єктивно отримувати інформацію щодо прокату фільмів, їхнього бокс-офісу, проблем з розписом у кінотеатрах. “Роль Міністерства в даному випадку — це аналітична складова, модераційна історія. Ми маємо постійно спілкуватися з індустрією, щоб зрозуміти, які у нас проблеми”, — додав він.

Людмила Горделадзе повернулася до питання кіноосвіти, яке обговорюється вже декілька років поспіль. На її думку, саме тут існує криза, а не в галузі кінопрокату: “Вже ніхто не жаліється ані на глядача, ані на українське кіно. Ми бачимо певне зростання, але треба ще працювати, розробити стратегію, виокремити правильні вектори розвитку, але нічого кардинально змінювати не потрібно”.

Палку дискусію викликало питання того, яким чином запобігти піратству. Незважаючи на відсутність єдиного рішення цієї проблеми, усі учасники дійшли висновку, що завдання держави полягає у створенні необхідних умов для розвитку кіно. І це, за словами Вікторії Ярмощук, виконавчої директорки Української кіноасоціації, радниці міністра культури, молоді та спорту з питань кінематографії, набагато легше зробити, ніж надати пряму державну підтримку галузі.

Потрібні законодавчі ініціативи, які допомогли б створити умови для державно-приватних партнерств. Це вже працює у цілому світі, а у нас такої законодавчої бази немає. Якраз ці конкретні речі не вимагають від держави грошей, але саме таке регулювання допоможе кіноіндустрії запрацювати”, — зазначила Вікторія Ярмощук.