Майк Лі: “Немає жодного шансу зняти справжній і правдивий фільм у Голлівуді”

14-го липня відбулася творча зустріч зі спеціальним гостем 10-го ОМКФ – Майком Лі, відомим британським режисером театру й кіно

На Церемонії відкриття ювілейного ОМКФ режисер отримав почесну статуетку “Золотий Дюк” за внесок у кіномистецтво. На фестивалі він також представляє міні-ретроспективу своєї фільмографії. Приїзд Майка Лі та показ міні-ретроспективи його фільмографії в межах Одеського міжнародного кінофестивалю відбувається за підтримки Британської Ради в Україні.

Усі знають, що я не просто сиджу і видумую сценарії для своїх фільмів. Впродовж певного часу я досліджую обрану тему, потрохи наближаюсь до суті та розкриваю сюжет. Я ніколи точно не знаю, яким буде результат. Лише після дослідження, обговорень із командою та репетицій ми починаємо зйомки. Загалом, я намагаюся робити так, щоб порушені в моїх картинах проблеми не повторювалися”.

Перш за все я відбираю акторів за характером. Мені не подобається працювати з тими, хто обрав цю професію через свою нарцисичну особистість. Я надаю перевагу людям, які насправді віддані своїй справі, які можуть грати справжніх та простих людей із вулиці. Ось, що важливо. Також я обираю розумних акторів, адже не всі вони є такими. Саме тому під час відбору я багато спілкуюся з ними особисто, ставлю у незручні ситуації і таким чином перевіряю”.

На ОМКФ я представив свій новий фільм “Пітерлоо”. Він про подію, що сталася 200-ті років тому в Манчестері. У дитинстві, з якоїсь невідомої для мене причини, нам ніхто не розповідав про цю історію. Це дивно, адже, виявилося, що про неї говорив увесь світ. Я сам звідти, виріс поряд із Манчестером, тож мені було особливо цікаво висвітлити цю тему”.

Наша команда була надзвичайно засмучена, що Каннський кінофестиваль відмовив нам із “Пітерлоо”. У мене немає пояснення, чому так могло статися. Наприклад, фільм “Віра Дрейк” також отримав відмову, але, попри це, на Венеційському кінофестивалі ми отримали “Золотого лева”. Нам також відмовили й на Нью-йоркському кінофестивалі. Тоді я впав у розпач, адже це дуже гарний фестиваль із розумною аудиторією й корисними дискусіями. Сподіваюсь, що “Пітерлоо” не занадто нудний. Як на мене, він стимулює до роздумів, збагачує глядача як особистість”.

Є два різновиди фільмів: голлівудські та світові. Світове кіно є неабияким важливим. У світі щомиті знімаються справжні, чисті фільми про реальне життя. Такі картини відображають той світ, звідки вони походять. Також є Голлівуд. Це індустрія, яка домінує в усьому світі з комерційних та історичних причин. Але думати, що Голлівуд визначає кіно – неправильно. Це просто неправда. Багато що надзвичайного виходило з Голлівуду, але він не є прикладом, на якій увесь світ має орієнтуватись”.

Для мене кіно має відображати реальний світ. Немає жодного шансу зняти справжній і правдивий фільм у Голлівуді. Наша співпраця неодноразово обговорювалось, і я досі отримую пропозиції. Пам’ятаю, як мій останній продюсер, якого вже немає серед нас, певний період ходив на зустрічі з представниками Голлівуду. Якось він повернувся і сказав: “Слухай, їм байдуже, що у тебе немає сценарію, або, навіть, ідеї фільму, вони лише наполягають на тому, щоб там були американські зірки”. І я тоді сказав, що не збираюся цього робити. Ми просто відмовились”.

Brexit відбувся під час зйомок “Пітерлоо”. Взагалі, ми регулярно отримуємо гранти від європейських фондів на зйомки фільмів. Тож, по-перше, якщо Британія вийде з ЄС (а вона вийде), ми вже не матимемо цього фінансування. По-друге, це просто катастрофа для всіх сфер життя британців”.

Я присвятив себе незалежному кіно. Звичайно, мені хочеться, щоб люди збиралися особливими компаніями, купували квитки в кінотеатри й разом дивилися фільми на великому екрані, бажано, без попкорну. Попри це, ми, режисери, розуміємо, що наші роботи можуть дивитися і на онлайн-платформах, і на iPhone. Ми іноді жартуємо з цього приводу, але час йде вперед і треба прийняти це”.

Єдине, що я би порадив молодим режисерам – ніколи не йти на компроміс. Знімайте фільми так, як ви це бачите. Залишайтеся чесними із самим собою. Не йдіть за хибними намірами”.